تبلیغات
FRINGE - رمز نگاری ژولیوس سزار
 
درباره وبلاگ
مدیر وبلاگ : بهرام عقبایی
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
FRINGE
CREATED BY: J.J. ABRAMS & ALEX CORTZMAN & ROBERTO ORCI
صفحه نخست             تماس با مدیر           پست الکترونیک               RSS                  ATOM
پنجشنبه 3 شهریور 1390 :: نویسنده : بهرام عقبایی

یكی از نكاتی كه در فصل اول فرینج به چشم می خورد وجود كلمه ای به شرح زی اف تی است كه مخفف نابودی به وسیله ی پیشرفت تكنولوژی است. در واقه این كلمه نام كتابی است كه ویلیام بل آن را نوشته است.

در قسمت 14 فصل اول اولیویا دانم این كلمه را از روی نامه ی آقای جونز به كمك استرید فارنسوورث رمزگشایی می كند كه در این پست به توضیح چگونگی رمزنگاری ژولیوس سزار می پردازیم.


در رمز نگاری، رمز سزار یکی از ساده ترین و شناخته ترین تکنیکهای رمز نگاری است که با عناوین رمز جابجایی، کد سزار یا جابحایی سزار شناخته می شود. این رمز یک نوع رمز جانشینی است که هر حرف در متن اصلی با حرف دیگری با فاصله ثابت جابجا می شود. برای مثال با مقدار انتقال 3، A با D B با E و به همین ترتیب جانشین می شوند. نام آن از ژولیوس سزار گرفته شده است. او از این روش برای ارتباط با فرماندهان خود استفاده می کرد. مرحله رمز نگاری از رمز سزار که از روش های پیچیده تر شکل گرفته، انجام می شود. مانند رمز Vigenere. این رمز استفاده های پیشرفته در سیستم های ROT13 دارد. مانند همه رمز های با روش جانشینی حروف، رمز سزار نیز به راحتی شکسته می شود و به طور اساسی هیچ امنیت ارتباطی را پیشنهاد نمی کند.

مثال :
انتقال بوسیله در یک ردیف قرار دادن دو حرف الفبا نمایش داده می شود.الفبای رمز، چرخش به راست یا چپ با مقدار انتقال ثابت است. برای مثال در اینجا رمز سزار از چرخش به چپ با مقدار انتقال 3 استفاده شده است.(کلید رمز مقدار جابجایی است که در این مثال 3 در نظر گرفته شده است.)

Plain:      ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ
Cipher:   DEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZABC 

Ciphertext: WKH TXLFN EURZQ IRA MXPSV RYHU WKH ODCB GRJ
Plaintext:  the quick brown fox jumps over the lazy dog

تاریخچه :
رمز سزار از ژولیوس سزار کسی که مطابق با Suetonius گرفته شده است. او این روش را با انتقال 3 برای حفاظت از پیامهای معنادار نظامی استفاده می کرد. زمانی که سزار اولین سابقه استفاده از این روش را داشت، رمزهای جانشینی دیگر شناخته و زودتر استفاده شدند.

اگر او مطلب محرمانه ای داشت آن را به صورت رمز می نوشت که بر مبنای تغییر ترتیب حروف الفبا انجام می داد که کلمه ای از آن فهمیده نمی شد. اگر کسی قصد رمز گشایی و فهمیدن متن را داشت باید 4امین حرف الفبا را به جای آن جایگزین می کرد.یعنی A با D و غیره.

خواهر زاده او Augustus نیز از رمز استفاده کرد با این تفاوت که از یک انتقال به سمت راست استفاده کرد و شروع حرف الفبا را پنهان نمی کرد.وقتی او رمز می نوشت B را برای A ،C را برای B و.... استفاده می کردو همچنین AA را برای X بکار برد.

شواهدی وجود دارد که ژولیوس سزار همچنین از سیستمهای پیچیده تر استفاده کرده است. یک نویسنده به نام آلیوس جلیوس در باره رمز آن این گونه توضیح می دهد: توسط یک متخصص دستور زبان به نام Probus یک مقاله نسبتا مبتکرانه ای وجود دارد که معنی پنهان حروف را در ترکیب نامه های سزار در نظر گرفت.

معلوم نیست رمز سزار در آن زمان چگونه موثر بوده است اما بطور منطقی امن بوده است چون بیشتر دشمنان سزار بی سواد بودند و بقیه نیز فرض می کردند پیام به یک زبان خارجی نا مفهوم نوشته شده است.هیچ مدرکی در آن زمان مبنی بر وجود تکنیکی برای حل رمزهای جانشینی ساده وجود ندارد.اولین تاریخ باقیمانده ثبت شده به کارهای Al-Kindi در دنیای عرب در قرن 9 بر می گردد.

یک رمز سزار با یک انتقال در پشت کلمه Mezuzah برای رمز نام خدا استفاده می شد.او ممکن است یک شخص قدرتمند در زمانهای خیلی قدیم که یهودیان اجازه استفاده از Mezuzah را نداشتند باشد. حروف کلمات پنهانی خودشان یک نام الهی را شامل می شوند که قدرتهای شیطانی را کنتری می کند.

در قرن 19 قسمت تبلیغات شخصی در روزنامه ها بعضی وقتها برای تغییر پیامها به رمز شده از طرحهای ساده رمز استفاده می شود.که در روزنامه Times استفاده می شد. حتی در اواخر 1915رمز سزار مورد استفاده بود.ارتش روسیه آن را به عنوان جانشینی برای رمزهای پیچیده تر استفاده کرد که ثابت کرده بود بیش از اندازه برای گروه های آنان مشکل است. آلمان ها و استرالیایی ها مشکلات کمتری برای رمز گشایی پیامهایشان داشتند.

رمز سزار را می توان امروزه در اسباب بازی های کودکان پیدا کرد.همچنین سزار با انتقال 13 در الگوریتم ROT13 استفاده شد.یک روش ساده برای مبهم کردن گسترده متنی که در Usenet که سرویسی در اینترنت برای تبادل ایمیل است و همچنین مبهم کردن جملات اساسی جک و داستان استفاده می شد.اما به عنوان روش رمز نگاری استفاده نمی شد.

رمز Vigenere یک رمز سزار با یک حرکت متفاوت در حداقل مکان درمتن استفاده می کند. مقدار حرکت در استفاده از یک کلمه کلیدی تکراری تعریف می شود.اگر یک کلمه کلیدی در طول پیام یک بار و بطور تصادفی انتخاب شود آن یک یادداشت رمزone-time pad و غیر قابل شکست است، اگر کاربران محرمانه بودن کلمه کلیدی را پشتیبانی کنند.کلمات کلیدی از پیام ها کوتاهتر هستند( مانند Complete Victory که در طول جنگ داخلی آمریکا بوسیله اتحادیه استفاده می شد.) یک الگوی چرخشی معرفی کنند که ممکن است از روی یک نسخه پیشرفته آماری کشف شود.

در آپریل 2006 یک سرباز فراری مافیا به نام BernardoProvenzano به خاطر کشف نوشته رمزی پیام هایی که با رمز سزار نوشته بود در سیسیل دستگیر شد. رمز او از اعداد بود.یعنی به جای A عدد 4، به جای B عدد 5 و ...استفاده کرده بود.

نوع مطلب :
برچسب ها :